Aktualności

#WizaDonikąd / #VisaToNowhere – międzynarodowy projekt reporterski Outriders i Gazeta.pl 

Reporterzy kolektywu Outriderspracujący m.in. w Libanie, Niemczech i na Litwie odtworzą trasę oraz historie osób, które z różnych miejsc ruszyły przez Białoruś na Zachód. Premiera międzynarodowego projektu reporterskiego #WizaDonikąd / #VisaToNowhere nastąpiła w poniedziałek, 11 października 2021 r. – wszystkie materiały publikowane będą na Gazeta.pl. 

 - Wojna. Głód. Klimat. Chęć lepszego życia. Są różne powody, dla których ludzie decydują się opuścić swoje domy i udać w długą podróż. Często trudną i dramatyczną - mówi Jakub Górnicki, współzałożycielOutriders. - Chcemy porozmawiać z tymi, którzy już do celu dotarli, tymi, którzy są w trakcie podróży oraz dopiero się do niej szykują. Chcemy też zrozumieć, jakie mechanizmy za tym stoją. Kto na tym zarabia, kto jest pośrednikiem i dlaczego nie udaje się zatrzymać tego procederu rozkręconego już na masową skalę. 

W ramach projektu #WizaDonikąd #VisaToNowhere reporterzy kolektywu Outriders odwiedzą kraje, które są przystankami  czasami początkowymi, czasami końcowymi – na trasie migracji trafiającej na polsko-białoruską granicę. Dziennikarze już podczas przygotowań do pracy słyszeli od spotkanych na niej osób poruszające historie. 

Ja i moja siostra chorujemy na talasemię. Gdyby nie ta choroba, nie wyjechalibyśmy z naszego kraju, ale trwające od 2011 r. działania wojenne sprawiły, że straciliśmy dostęp do leczenia i stan naszego zdrowia się pogarszał” – to tylko przykład takich opowieści. 

 Multimedialne materiały z międzynarodowego reportażu #WizaDonikąd #VisaToNowhere od dziś – 11 października będą ukazywać się na głównej stronie Gazeta.pl (link) oraz w mediach społecznościowych. Finał projektu zaplanowany jest na piątek, 15 października br. 

 – Jako redakcja angażujemy się w sprawy ważne społecznie – to bezwzględnie jeden z najważniejszych punktów zapisanych w „Deklaracji Redakcyjnej” Gazeta.pl – mówi Łukasz Kijek, redaktor naczelny serwisów newsowych Gazeta.pl. – Kim są, dlaczego i dokąd uciekają migranci? Odpowiedzi na te pytania szukamy we wspólnym projekcie Outriders i Gazeta.pl #WizaDonikąd / #VisaToNowhere. Przez cały tydzień będziemy udostępniać nasze łamy reporterom Outriders, którzy ruszyli śladami migrantów uciekających za lepszym życiem do Europy. My, dziennikarze w Polsce zostaliśmy odcięci od informacji na granicy, natomiast z drugiej strony działa bezlitosna machina propagandowa Łukaszenki. Nie godzimy się na budowanie muru w dostępie do prawdy. 

 To już kolejna współpraca portalu Gazeta.pl z kolektywem reporterskim Outriders. W sierpniu 2020 r. obie redakcje połączyły siły w projekcie „Białoruskie domino o protestach przeciwko fałszowaniu wyborów prezydenckich na Białorusi, a w marcu 2021 zrealizowany został projekt „Białoruskie domino 2021”. Więcej informacji na ten temat można znaleźć agora.pl. 

 

BIURO REKLAMY GAZETA.PL

ul. Czerska 8/10
00-732 Warszawa

507095038

Emilia Kaczmarek-Muszel

Konsultant ds. Klientów Kluczowych