Aktualności

Weekend.Gazeta.pl, Ukrayina.pl oraz PAH wydają „Pomocnik dla rodziców i opiekunów nastolatków” w języku ukraińskim

Serwisy Weekend.Gazeta.pl i Ukrayina.pl przy wsparciu Polskiej Akcji Humanitarnej przygotowały rodzicielski poradnik na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Tym razem publikacja dostępna jest w języku ukraińskim i powstała z myślą o Ukraińcach — zarówno tych mieszkających w Polsce, jak i tych, którzy zostali w ogarniętym wojną kraju.

„Pomocnik” (po ukraińsku: Порадник для батьків та опікунів підлітків) to poradnik skierowany do rodziców i opiekunów nastolatków, który wskazuje konkretne sposoby działania i możliwości uzyskania pomocy. Jego polska wersja powstała w ubiegłym roku, dzięki współpracy Niny Mocior, psychotraumatolożki i ekspertki merytorycznej PAH, i Magdaleny Jaranowskiej, wieloletniej koordynatorki programu „Pajacyk”, inicjatorki programu pomocy psychospołecznej dla dzieci i młodzieży z rodzin wieloproblemowych, oraz Pauliny Dudek – dziennikarki magazynu Weekend.Gazeta.pl. Konsultacją merytoryczną publikacji zajęły się Mirosława Kątna, dr Aleksandra Piotrowska i dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska. Publikacja została pobrana ponad 100 tys. razy i wciąż jest dostępna na stronie projektu [https://weekend.gazeta.pl/pomocnik-weekend/0,0.html]. Teraz „Pomocnik” został w całości przetłumaczony na język ukraiński, aby wesprzeć również rodziców z Ukrainy.

— To ważny przewodnik życiowy dla rodziców. Każdy młody człowiek chce być usłyszany i zrozumiany przez rodzica. Ma sam. Nastolatkowie w Ukrainie borykają się z podobnymi wyzwaniami jak miliony osób w ich wieku w Polsce. W czasie wojny mają jednak więcej uzasadnionych obaw o swoją przyszłość. Co za tym idzie? Stany lękowe, zaburzenia żywieniowe, nocne koszmary, ataki paniki czy nawet ciężka depresja. Wśród dzieci i młodzieży w Ukrainie od ponad roku są notowane liczne przypadki syndromu stresu pourazowego. Z myślą o takich rodzinach powstała ukraińska wersja przewodnika PAH. Może to być cenna lektura dla tych, którzy uciekają przed gabinetami psychologów. W Ukrainie takich ludzi jest cały czas sporo. Najwyższa pora, aby to się zmieniło – mówi szefowa Ukrayina.pl Alina Makarczuk.

Inicjatorem wydania „Pomocnika” po ukraińsku jest Polska Akcja Humanitarna w partnerstwie z Plan International oraz przy językowym wsparciu i współpracy redakcji Ukrayina.pl.

— … — mówi … z PAH.

Materiały dotyczące ukraińskiej wersji „Pomocnika” będą publikowane na łamach Gazeta.pl i Ukrayina.pl, na których pojawią się m.in. rozmowy z ekspertami zajmującymi się zdrowiem psychicznym. Dodatkowo, materiał zostanie udostępniony ukraińskim mediom, tak aby mógł dotrzeć do jak najszerszej grupy mieszkańców Ukrainy.

„Pomocnik dla rodziców i opiekunów nastolatków” w ukraińskiej wersji językowej można pobrać bezpłatnie na stronie … oraz w księgarni internetowej Publio.pl. Więcej informacji — tutaj.

 

***

Gazeta.pl jest w czołówce największych polskich portali internetowych, a jej serwisy należą do wiodących w swoich kategoriach tematycznych. Prezentują użytkownikom różnorodne treści, m.in. artykuły oraz autorskie materiały wideo – dostępne także poprzez aplikacje na urządzenia mobilne. Według badania Mediapanel we wrześniu 2023 r. serwisy grupy Agora odwiedziło 18,4 mln użytkowników (real users), którzy wykonali 790,3 mln odsłon. Wśród najczęściej wybieranych serwisów znalazły się Kobieta.Gazeta.pl, Sport.pl, Plotek.pl, Wiadomosci.Gazeta.pl, eDziecko.pl, Kultura.Gazeta.pl i Next.Gazeta.pl.

BIURO REKLAMY GAZETA.PL

ul. Czerska 8/10
00-732 Warszawa

666 008 045

Anna Trojnar

Manager ds Rozwoju Agencji PR