Aktualności

Weekend.Gazeta.pl i PAH publikują „Pomocnik dla rodziców i opiekunów nastolatków”

 
Serwis Weekend.Gazeta.pl i Polska Akcja Humanitarna, przy wsparciu merytorycznym Komitetu Ochrony Praw Dziecka oraz Fundacji Instytut Edukacji Pozytywnej, stworzyły „Pomocnik dla rodziców i opiekunów nastolatków” poświęcony kwestii zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Poradnikowi towarzyszą szeroko zakrojone działania redakcyjne i promocyjne, które rozpoczęły się 23 lutego br. – w Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.

„Pomocnik dla rodziców i opiekunów nastolatków” to wyjątkowy poradnik, który zwraca uwagę na skalę problemu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, wskazując konkretne sposoby działania i możliwości uzyskania pomocy. Motywacją do podjęcia tematu była niezwykle słaba kondycja opieki systemowej w Polsce oraz fakt, że sytuacja pandemiczna znacząco zwiększyła zapotrzebowanie nastolatków na pomoc psychologiczną. Inicjatorem projektu jest serwis Weekend.Gazeta.pl.

Poradnik powstał dzięki współpracy Niny Mocior, psychotraumatolożki i ekspertki merytorycznej PAH i Magdaleny Jaranowskiej, wieloletniej koordynatorki programu „Pajacyk”, inicjatorki programu pomocy psychospołecznej dla dzieci i młodzieży z rodzin wieloproblemowych oraz Pauliny Dudek – dziennikarki magazynu Weekend.Gazeta.pl, zdobywczyni Grand Video Awards, nominowanej też do Grand Press. Konsultacją merytoryczną publikacji zajęły się Mirosława Kątnadr Aleksandra Piotrowska i dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska.
– Podczas pracy nad „Pomocnikiem” myślałam o tych wszystkich historiach, które do mnie docierają, o zagubionych nastolatkach borykających się z depresją, lękami i izolacją – mówi Magdalena Jaranowska. – Dużą motywacją były też bezpośrednie spotkania z podopiecznymi programu „Pajacyk”. To wspaniała młodzież, która potrzebuje wsparcia dorosłych, specjalistów, a przede wszystkim – rodziców i opiekunów. To właśnie do nich kierujemy tę publikację. Liczę, że znajdą w niej wiele cennych wskazówek, które pomogą im lepiej zrozumieć swoje dziecko i przyczynią się do poprawy ich relacji z dziećmi – dodaje.

– Moje doświadczenia w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie pokazują, jak wielka jest potrzeba, aby rozkodowywać trudności komunikacyjne, które pojawiają się w rodzinie – tłumaczy Nina Mocior. – Pisząc „Pomocnik”, uświadomiłam sobie, że rodzice otwarci na refleksję i szukanie wsparcia mają prawdziwą supermoc oraz że niezwykle trudno jest zawrzeć najważniejsze informacje dotyczące zdrowia psychicznego w tak krótkiej publikacji. Nasz „Pomocnik” jest początkiem drogi do zrozumienia oraz szukania wsparcia dla siebie i swojej rodziny – dodaje.

W Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją na łamach Gazeta.pl czytelnicy mogą zapoznać się z szeregiem merytorycznych materiałów i rozmów z ekspertami. Akcja jest widoczna na stronie głównej portalu, w mediach społecznościowych i na stronie Librus.pl, a wspiera ją promocja w radiostacjach i kinach.

– Bardzo się cieszę, że powstał „Pomocnik”, publikacja niezwykle dziś potrzebna, a przy tym – mamy nadzieję – przystępna i pomocna – mówi Paulina Dudek. – Jestem dumna, że udało nam się ją stworzyć we współpracy z Polską Akcją Humanitarną oraz gronem mądrych i uznanych ekspertek: Mirosławą Kątną, dr Ewą Woydyłło-Osiatyńską i dr Aleksandrą Piotrowską. Tym, co najbardziej poruszyło mnie przy pracy nad „Pomocnikiem”, była wyłaniająca się z wielu rozmów dojmująca samotność nastolatków w kryzysie psychicznym. Ale także samotność ich rodziców i opiekunów – obwiniających się, zawstydzonych, zagubionych, często również potrzebujących pomocy. Głównym celem, który nam przyświecał, było więc to, by nikt nie musiał się tak czuć.

„Pomocnik dla rodziców i opiekunów nastolatków” można pobrać bezpłatnie na stronie Pomocnik.org oraz w księgarni internetowej Publio.pl. Więcej informacji na temat powstania „Pomocnika” można znaleźć w artykule Pauliny Dudek na Weekend.Gazeta.pl.

BIURO REKLAMY GAZETA.PL

ul. Czerska 8/10
00-732 Warszawa

507 095 615

Monika Kotarska

Ekspert ds. reklamy internetowej Gazeta.pl