Aktualności

„Sędzia wróg” – nowy miniserial od Sport.pl

Sport.pl to jedyny serwis sportowy w Polsce zaangażowany społecznie. Przejawem tego podejścia jest nowy projekt jego redakcji – miniserial „Sędzia wróg” poruszający temat przemocy fizycznej i werbalnej w stosunku do sędziów niższych lig piłkarskich. Premiera cyklu odbyła się dziś – w poniedziałek, 8 maja br.

Wszyscy fani sportu znają i podziwiają sędziów pracujących na największych imprezach sportowych świata – dziś jedną z globalnych gwiazd i rozpoznawalnych twarzy jest Szymon Marciniak, Polak, który sędziował finał ostatnich piłkarskich mistrzostw świata. Zazwyczaj nikt nie zastanawia się jednak nad tym, jak wygląda droga arbitrów na te najważniejsze stadiony. Tymczasem mecze w niższych ligach rządzą się innymi prawami. Nie brakuje tam przemocy, zarówno werbalnej, jak i fizycznej, a życie sędziów nierzadko bywa zagrożone. Tę rzeczywistość ukazuje miniserial wideo „Sędzia wróg” stworzony przez Krzysztofa Smajka ze Sport.pl.

– Inspiracją do zajęcia się tym tematem były publikacje Rafała Rostkowskiego, który od dawna zwraca uwagę na problemy, z jakimi borykają się sędziowie piłkarscy w niższych ligach. Uznałem, że jest to temat ważny społecznie i zasługuje na szersze omówienie – opowiada Krzysztof Smajek, reżyser serialu dokumentalnego „Sędzia wróg”. – Nad reportażem pracowaliśmy intensywnie przez kilka miesięcy, udało nam się dotrzeć i porozmawiać z sędziami, którzy byli ofiarami przemocy słownej i fizycznej. Dziękuję im za odwagę w dzieleniu się wstrząsającymi relacjami, bez nich ten serial by nie powstał.

Miniserial „Sędzia wróg” składa się z czterech 15-minutowych odcinków. Na jego potrzeby powstała strona Sedziawrog.Sport.pl, na której dostępne są wszystkie teksty i materiały wideo związane z projektem. Serialowi towarzyszą również dostępne na stronie działania redakcyjne – autorzy Sport.pl stworzyli teksty dotyczące patologicznych zachowań skierowanych przeciwko sędziom. Premiera miniserialu „Sędzia wróg” miała miejsce dziś – w poniedziałek, 8 maja 2023 r.

– Nasz reporter Krzysztof Smajek pokazał ciemną stronę piłki w niższych ligach. Taką, z której wszyscy zdają sobie sprawę, a niewielu mówi o niej głośno – tłumaczy Łukasz Cegliński, redaktor naczelny serwisu Sport.pl. – Sędziowie często traktowani są jak wrogowie piłkarzy, trenerów, kibiców czy rodziców, bo to właśnie od wywierania presji podczas meczów dzieci się zaczyna, a na bluzgach lub rękoczynach kończy. Warto uświadomić sobie, że sędzia to nie wróg, tylko pełnoprawny uczestnik meczu zasługujący na szacunek. Jestem pewien, że świetnie przygotowany i ważny serial Krzysztofa Smajka to krok ku zmianie w postrzeganiu sędziów.

Premierze serialu towarzyszą działania promocyjne na Sport.pl, m.in. interaktywny quiz sportowy, który pozwala wczuć się w rolę sędziego błyskawicznie podejmującego brzemienne w skutki decyzje, a także banery z przyśpiewkami kibicowskimi o sędziach, przewrotnie będące przyśpiewkami cenzuralnymi i pozytywnie nastawionymi do arbitrów. Spot promujący produkcję Sport.pl pojawi się w emitowanej w obiektach sportowych Move TV, a także w stołecznej komunikacji miejskiej.

Strona projektu: https://sedziawrog.sport.pl

Sport.pl to nowoczesny serwis sportowy prezentujący liczne opinie, analizy, komentarze, a nawet materiały śledcze. To również jedyny polski serwis sportowy zaangażowany w sprawy społeczne. Prezentuje nie tylko wyniki rywalizacji, ale także tło i opowieści o tym, co kryje się za sportowymi emocjami. Redakcja serwisu stawia też na akcje specjalne – w ubiegłym roku przygotowała m.in. podcast „Zakatarzeni” czy projekt „Turniej Czterech Streamów Sport.pl”.

 

 

BIURO REKLAMY GAZETA.PL

ul. Czerska 8/10
00-732 Warszawa

666 008 045

Anna Trojnar

Ekspert ds.reklamy internetowej