Aktualności

„Rodzina+” – serial dokumentalny Gazeta.pl o polskich rodzinach LGBT+

12 października br. Gazeta.pl udostępni swoim użytkownikom serial „Rodzina+” poświęcony polskim rodzinom LGBT+. Dzięki niemu widzowie poznają cztery niezwykłe historie osób z całej Polski, które, jak wyjaśniają twórcy dokumentu, pozbawione są takich samych praw jak inni, ponieważ są rodzinami nieheteronormatywnymi.

– Cały czas za mało się mówi o rodzinach jednopłciowych wychowujących dzieci, zupełnie jakby nie istniały. A istnieją i według nieoficjalnych badań jest ich w Polsce ponad 50 tysięcy. Chciałam pokazać te rodziny w świetle życia codziennego, bez tęczowych flag, bez upolityczniania ich historii. Przedstawić normalnych, kochających się ludzi, którzy każdego dnia walczą o dobro swojej rodziny – tłumaczy Nina Cieślińska, producentka wideo Gazeta.pl, pomysłodawczyni i reżyserka serialu.

„Rodzina+” to pierwszy serial dokumentalny wyprodukowany przez Gazeta.pl. Jego celem jest pokazanie, że rodziny nieheteronormatywne wychowujące dzieci w Polsce nie różnią się od innych, poza tym, że pozbawione są takich samych praw jak reszta społeczeństwa. Twórcy projektu tłumaczą, że prawa te są im odbierane ze względu na orientację psychoseksualną czy tożsamość płciową rodziców, która nie powinna w żaden sposób wykluczać czy ograniczać.

– Widzimy ogromny potencjał w treściach, które są zaangażowane społecznie i jednocześnie dotyczą kwestii szeroko pojętej tożsamości. Te pierwsze są ważne, potrzebne, trudne, ale często pomijane – bo przecież wideo w internecie kojarzy się przede wszystkim z rozrywką. Te drugie mają w sobie silny magnes dla widzów – oto film o problemie, z którym mogę się utożsamić. Znalezienie przestrzeni, w której te dwie właściwości się spotykają, jest trudne, ale wierzę głęboko, że w przypadku formatu „Rodzina+” udało nam się to osiągnąć – tłumaczy Kamil Rutkowski, dyrektor kreatywny wideo Gazeta.pl, producent serialu.

Produkcja ma obalać także całą gamę stereotypów, które przylgnęły do społeczności LGBT+. Projekt jest dla jego twórców swojego rodzaju pokojowym manifestem, który daje szansę bohaterom wypowiedzenia swoich prawd i potrzeb.

Serial „Rodzina+” składa się z 4 odcinków, w których widzowie poznają cztery rodziny: Aleksandry i Kasi z Łodzi, które są mami Stasia; Ani i Karoliny ze Szczecina, które wychowują Blankę; Karoliny, Moniki i ich córki Julki, mieszkających w Milanówku; a także Marty i Anity z Piaseczna, które wychowują Lidkę.

– Zaczynając pracę nad projektem, przygotowałam listę problemów i trudności, które mogą dotykać społeczność LGBT+. Po kilku rozmowach telefonicznych z przyszłymi bohaterkami cyklu nie miała ona już racji bytu, gdyż ludzie heteronormatywni nie zdają sobie sprawy z trosk, które dotykają “tęczowe” rodziny. Słuchając opowieści naszych bohaterek, czułam niemoc wynikającą z tego, że rodziny te funkcjonują poza systemem społecznym i ich sytuacja jest po prostu niegodna. Mam nadzieję, że historie moich bohaterek poruszą nie tylko tych wspierających i tolerancyjnych, ale otworzą oczy wszystkim powątpiewającym w oczywiste wartości – dodaje Nina Cieślińska.

Przygotowanie serialu „Rodzina+” zajęło redakcji wideo Gazeta.pl ponad 2 miesiące. Za produkcję odpowiadali m.in.: Nina Cieślińska (produkcja i reżyseria), Kamil Rutkowski (produkcja), Aleksander Dymiński (zdjęcia i postprodukcja) oraz Maciej Król (oprawa).

Wszystkie odcinki serialu będą dostępne od poniedziałku, 12 października 2020 r. na stronie głównej Gazeta.pl oraz w mediach społecznościowych i na kanale portalu na platformie YouTube. Dokumentalny serial „Rodzina+” to kolejny przykład zaangażowania redakcji Gazeta.pl w kwestie ważne społecznie, a co za tym idzie realizacji „Deklaracji Gazeta.pl na nowe czasy”.

Zwiastun serialu dostępny jest już na Gazeta.pl i kanale portalu w serwisie YouTube.

BIURO REKLAMY GAZETA.PL

ul. Czerska 8/10
00-732 Warszawa

507 095 615

Monika Kotarska

Ekspert ds. reklamy internetowej Gazeta.pl