Aktualności

„Rodzina+” – serial dokumentalny Gazeta.pl o polskich rodzinach LGBT+ z nominacją w konkursie Grand Press 2020

Poruszający serial dokumentalny wyprodukowany przez Gazeta.pl ma szansę na zdobycie prestiżowej nagrody. „Rodzina+” otrzymała nominację do finału w konkursie Grand Press 2020 w kategorii Reportaż telewizyjny/wideo. Nominacje ogłoszono 1 grudnia 2020 roku, a zwycięzców poznamy 8 grudnia br.

– Cały czas za mało się mówi o rodzinach jednopłciowych wychowujących dzieci, zupełnie jakby nie istniały. A istnieją i według nieoficjalnych badań jest ich w Polsce ponad 50 tysięcy. Chciałam pokazać te rodziny w świetle życia codziennego, bez tęczowych flag, bez upolityczniania ich historii. Przedstawić normalnych, kochających się ludzi, którzy każdego dnia walczą o dobro swojej rodziny – tłumaczyła przed premierą Nina Cieślińska, producentka wideo Gazeta.pl, pomysłodawczyni i reżyserka serialu.

„Rodzina+” to pierwszy serial dokumentalny wyprodukowany przez Gazeta.pl. Jego celem jest pokazanie, że rodziny nieheteronormatywne wychowujące dzieci w Polsce nie różnią się od innych, poza tym, że pozbawione są takich samych praw jak reszta społeczeństwa. Twórcy projektu tłumaczą, że prawa te są im odbierane ze względu na orientację psychoseksualną czy tożsamość płciową rodziców, która nie powinna w żaden sposób wykluczać czy ograniczać.

Produkcja obala także całą gamę stereotypów, które przylgnęły do społeczności LGBT+. Projekt jest dla jego twórców swojego rodzaju pokojowym manifestem, który daje szansę bohaterom wypowiedzenia swoich prawd i potrzeb.

Serial „Rodzina+” składa się z 4 odcinków, w których widzowie poznają cztery rodziny: Aleksandry i Kasi z Łodzi, które są mamami Stasia; Ani i Karoliny ze Szczecina, które wychowują Blankę; Karoliny, Moniki i ich córki Julki, mieszkających w Milanówku; a także Marty i Anity z Piaseczna, które wychowują Lidkę.

Za produkcję odpowiadali m.in.: Nina Cieślińska (produkcja i reżyseria), Kamil Rutkowski (produkcja), Aleksander Dymiński (zdjęcia i postprodukcja) oraz Maciej Król (oprawa). Serial dostępny jest od 12 października 2020 r. na Gazeta.pl oraz w mediach społecznościowych i na kanale portalu na platformie YouTube. Dokumentalny serial „Rodzina+” to kolejny przykład zaangażowania redakcji Gazeta.pl w kwestie ważne społecznie, a co za tym idzie realizacji „Deklaracji Gazeta.pl na nowe czasy”.

Zwiastun serialu

Więcej informacji o serialu

Grand Press to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów branżowych w Polsce. Nagrody przyznawane są od 23 lat za najlepsze materiały dziennikarskie, które charakteryzują się wybitnymi walorami warsztatowymi, mają duże znaczenie dla opinii publicznej, zachowują standardy etyczne dziennikarstwa, a także mają indywidualny charakter. W ramach konkursu przyznawane są także nagrody Konkursu Dziennikarza Roku, Nagroda im. Bohdana Tomaszewskiego, a w tym roku po raz zostanie przyznana nagroda za najlepszą, polską Książkę Reporterską Roku. Organizatorami konkursu są: magazyn „Press” i Fundacja Grand Press.

BIURO REKLAMY GAZETA.PL

ul. Czerska 8/10
00-732 Warszawa

507 095 615

Monika Kotarska

Ekspert ds. reklamy internetowej Gazeta.pl