Aktualności

Projekt Gazeta.pl i Outriders #WizaDonikąd z Polsko-Niemiecką Nagrodą Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego

 

Międzynarodowy projekt reporterski Gazeta.pl i Outriders pod nazwą #WizaDonikąd / #VisaToNowhere zdobył Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego w kategorii Multimedia. Kapituła konkursu doceniła pracę reporterek i reporterów kolektywu Outriders odtwarzających trasę oraz historie osób, które z różnych miejsc ruszyły przez Białoruś na Zachód. Wszystkie materiały opublikowane zostały na stronach portalu Gazeta.pl.

Redakcja Gazeta.pl angażuje się w sprawy ważne społecznie, czego przejawem był również nagrodzony projekt #WizaDonikąd / #VisaToNowhere. W jego ramach reporterzy kolektywu Outriders odwiedzili kraje, które są przystankami – czasami początkowymi, a czasami końcowymi – na trasie migracji trafiającej na polsko-białoruską granicę. Dziennikarze już podczas przygotowań do pracy słyszeli od spotkanych na niej osób poruszające historie.

Multimedialne materiały z międzynarodowego reportażu ukazywały się na głównej stronie Gazeta.pl oraz w mediach społecznościowych w październiku 2021 r.

– Ostatnie wydarzenia przypomniały nam o podstawowej misji, jaką niesie dziennikarstwo społecznie zaangażowane. Reporter daje świadectwo. Staje się głosem tych, których świat współczesny głosu pozbawia, ignoruje lub spycha na margines. Autorzy projektu dziennikarskiego #WizaDonikąd wypełnili tę misję wzorowo – mówił o zwycięskim materiale Piotr Stasiak, polski juror w kategorii Multimedia.

Zgodnie ze swoją deklaracją redakcyjną Gazeta.pl staje w obronie tych, którzy nie mogą bronić się sami, nagłaśniając kwestie łamania praw człowieka. Portal angażuje się w walkę o demokrację, prawa mniejszości, w tym również uchodźców, równouprawnienie oraz wspieranie potrzebujących. Projekt #WizaDonikąd / #VisaToNowhere realizowany wspólnie z Outriders to przykład działań wspierających te wartości, podobnie jak m.in. akcja „Karta pamięci o uchodźcach” czy wsparcie udzielane przez redakcję portalu uchodźcom przybywającym z ogarniętej przez wojnę Ukrainy za pośrednictwem serwisu Ukrayina.pl.

Jury Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego wybierało spośród 183 zgłoszeń, wśród których znalazło się: 75 utworów prasowych (37 polskich i 38 niemieckich), 46 utworów radiowych (26 polskich i 20 niemieckich), 33 utworów telewizyjnych (5 polskich i 25 niemieckich), 15 utworów w kategorii Multimedia (8 polskich i 7 niemieckich) oraz 16 utworów w kategorii „Dziennikarstwo na Pograniczu” (5 polskich i 11 niemieckich).

Gala wręczenia nagród odbyła się w czwartek, 9 czerwca br. w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna w ramach Polsko-Niemieckich Dni Mediów w Görlitz/Zgorzelcu. Wszystkie nominowane prace można znaleźć do kwietnia 2023 r. na stronie https://nom2022.dnimediow.org/.
Więcej informacji: https://dnimediow.org/nagroda-dziennikarska-tadeusza-mazowieckiego.html

BIURO REKLAMY GAZETA.PL

ul. Czerska 8/10
00-732 Warszawa

507095038

Emilia Kaczmarek-Muszel

Konsultant ds. Klientów Kluczowych