Aktualności

„Jak pisać o klimacie?” – Gazeta.pl publikuje poradnik dla dziennikarzy i dziennikarek

Gazeta.pl aspiruje do miana najbardziej zielonego medium w Polsce. Na łamach portalu regularnie publikowane są eksperckie materiały oraz wypowiedzi naukowców zajmujących się klimatem. Portal chce jednak nie tylko informować, ale także mieć wpływ na język, jakim opisywane są zmiany klimatyczne. Serwis Zielona.Gazeta.pl opublikował właśnie opracowanie „Jak pisać o klimacie? Poradnik dla dziennikarzy i dziennikarek”, przygotowany wspólnie z Purpose Climate Lab, z którego mogą korzystać wszyscy przedstawiciele mediów w Polsce. To kolejna publikacja Gazeta.pl po m.in. „Jak pisać o kobietach w mediach” i „Jak pisać o LGBT+” stworzona z troską o dziennikarskie wypowiedzi. 

„Jak pisać o klimacie? Poradnik dla dziennikarzy i dziennikarek” został napisany przez redaktora naczelnego serwisu Zielona.Gazeta.pl – Patryka Strzałkowskiego, dyrektorkę Programu Zrównoważonego Rozwoju i Polityki Klimatycznej w Instytucie Spraw Publicznych  dr Paulinę Sobiesiak-Penszko, współzałożycielkę Fundacji Climate Strategies Poland  dr Agnieszkę Liszkę-Dobrowolską oraz główną ekspertkę ds. związanych zliczeniem śladu węglowego, obniżaniem emisji gazów cieplarnianych i dążeniem do zeroemisyjności w Fundacji Climate Strategies Poland  dr Aleksandrę Drewko. Inspiracji i wsparcia merytorycznego dostarczył redaktor serwisu Naukaoklimacie.pl, analityk megatrendów, fizyk jądrowy, dziennikarz i autor książek Marcin Popkiewicz.

Publikacja powstała z myślą nie tylko o dziennikarzach piszących o klimacie, ale o wszystkich przedstawicielach mediów, gdyż obecnie wszystko, co nas otacza, powiązane jest ze zmianami klimatycznymi.   

Premiera poradnika odbyła się w piątek, 10 lutego br. w ramach cyklu Piątki dla klimatu”. Na stronie Zielona.Gazeta.pl można bezpłatnie pobrać publikację (link)

Inicjatorzy projektu zachęcają czytelników i czytelniczki do wypełnienia krótkiej ankiety po lekturze poradnika. 

 80 proc. osób w Polsce, a więc ogromna większość naszych czytelników, widzów i słuchaczy, obawia się zmian klimatu – mówi Patryk Strzałkowski, redaktor naczelny serwisu Zielona.Gazeta.pl.  Dla nich musimy jako media stawać na wysokości zadania i rzetelnie informować o przyczynach oraz rozwiązaniach kryzysu klimatycznego. To właśnie dlatego przygotowaliśmy podręcznik przekazujący podstawową wiedzę, jaką powinni mieć dziennikarze idziennikarki w każdej redakcji. Ogromną wartością jest to, że w mediach możemy uczyć się od siebie nawzajem. Dlatego teraz wychodzimy do innych zespołów z poradnikiem, ale nie mówimy, że znamy wszystkie odpowiedzi i rozwiązania. Zachęcamy do dialogu i współpracy, aby wspólnie lepiej informować odbiorców o kluczowej kwestii, jaką jest ochrona klimatu i środowiska  wyjaśnia Strzałkowski. 

Współtwórcą publikacji jest organizacja Purpose Climate Lab, która od ponad czterech lat inicjuje w Polsce projekty na rzecz podnoszenia świadomości obywateli i liderów opinii w zakresie zmiany klimatu, zanieczyszczenia powietrza czy dezinformacji klimatycznej. 

Ekologia leży w DNA Gazeta.pl od początku jej istnienia. Jako pierwszy portal horyzontalny w Polsce Gazeta.pl wyodrębniła dział dedykowany środowisku, dzięki czemu czytelnicy i czytelniczki zyskują jeszcze więcej opartych na wiedzy naukowej treści z zakresu klimatu i środowiska. Dodatkowo, Gazeta.pl nawiązała partnerstwo z Koalicją Klimatyczną i Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza oraz dołączyła do globalnej inicjatywy Covering Climate Now (CCNow), zrzeszającej kilkaset tytułów, w tym m.in.: AFP, Bloomberg, Al Jazeera, CBS News, „Libération” i „Die Tageszeitung”. Na łamach portalu i w serwisie Zielona.Gazeta.pl ukazują się liczne publikacje dotyczące zmian klimatu, m.in. w ramach projektów „Nie karm Putina” i „Niewidzialny Park Narodowy”, nagradzanej na świecie inicjatywy „Alarm dla klimatu”, a także stałego cyklu „Piątki dla klimatu”. 

Już wcześniej – w trosce o dziennikarskie wypowiedzi – zespół Gazeta.pl przygotował i udostępnił inne poradniki poświęcone językowi oraz schematom narracyjnym. W 2020 r. ukazał się dokument „Jak pisać o osobach LGBT+. Poradnik dla mediów” z informacjami o tym, jak tworzyć komunikaty czy wypowiedzi, żeby nie wykluczać i nie dyskryminować osób LGBT+. Z kolei w 2022 r. Gazeta.pl opublikowała poradnik „Jak pisać o kobietach?” poświęcony m.in. kliszom narracyjnym przypisywanym kobietom, feminatywom i wymagającym zmiany medialnym zwrotom. 

BIURO REKLAMY GAZETA.PL

ul. Czerska 8/10
00-732 Warszawa

507 093 903

Tomasz Różański

Konsultant ds. Klientów Kluczowych Gazeta.pl