Aktualności

Anna Alboth laureatką Journalism Excellence Award za reportaż o Romach dla Weekend.Gazeta.pl

Anna Alboth, dziennikarka współpracująca z Weekend.Gazeta.pl, zdobyła prestiżową międzynarodową nagrodę Journalism Excellence Award za reportaż “Nigdy nie wywołali żadnej wojny”. Materiał został wyróżniony za wyjątkowe podejście do tematu Romów i walki z rasizmem. Nagroda, przyznawana przez Sekretariat EQUIROM oraz Roma and Travellers Division, ma na celu promowanie pozytywnego wizerunku Romów i innych społeczności marginalizowanych w mediach. 

Anna Alboth została uhonorowana w kategorii “Wydarzenie globalne” za reportaż, który ukazał się na łamach Weekend.Gazeta.pl. Autorkę doceniono za pogłębione dziennikarstwo i mądre informowanie o mniejszościach. 

Wyróżniony artykuł można przeczytać tutaj: Nigdy nie wywołali żadnej wojny (gazeta.pl) 

Ta nagroda jest dla mnie wyjątkowa, ponieważ łączy w sobie wartości, które są dla mnie ważne: pogłębione dziennikarstwo wskazujące rozwiązania i mądre informowanie o mniejszościach, a także walkę o prawa człowieka i ze stereotypami. Pisanie takich tekstów to lata pracy, doświadczenia i rozmów. I redaktorzy, którzy muszą jeszcze chcieć takie materiały opublikować. Mam ogromne szczęście, że nie po raz pierwszy mogę na to liczyć w Weekend.Gazeta.pl, którego redakcja jest otwarta na ważne, choć czasem trudne i niekoniecznie popularne tematy. Mam też duże szczęście pracy z przyjacielem i genialnym fotografem Karolem Grygorukiem, dzięki któremu nasze materiały mogą być podwójnie wartościowe. Cieszę się, że dzięki tej nagrodzie nasz wspólny materiał o ukraińskich Romach być może trafi do jeszcze większej liczby czytelników – mówi Anna Alboth. 

– Ta nagroda to docenienie wiedzy, warsztatu i wrażliwości Ani Alboth, a dla nas jako redakcji to potwierdzenie, że na pracę nad takimi materiałami zawsze warto znajdować przestrzeń – podkreśla Anna Budyńska, redaktorka naczelna Weekendu. 

W tegorocznej edycji konkursu nagrody zostały przyznane w pięciu kategoriach: 

  • Najlepszy Wywiad: Gilda-Nancy Horvath (Austria) 
  • Wyróżnienia: Olena Kryvenko (Ukraina), Paula Szewczyk (Polska) 
  • Wydarzenie Globalne: Anna Alboth (Polska) 
  • Dziennikarstwo Śledcze: Rodothea Seralidou (Niemcy) 
  • Wyróżnienia: Ana-Maria Ciobanu (Rumunia) 
  • Fotoreportaż: Achilleas Chiras (Grecja) 
  • Młody Dziennikarz: Yana Radchenko (Ukraina) 

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 18 czerwca 2024 roku w Strasburgu, w siedzibie Rady Europy. Konkurs został zorganizowany w ramach wspólnego programu UE/Rady Europy “Equality and Freedom from Discrimination for Roma” (EQUIROM), który ma na celu zwalczanie stereotypów w mediach oraz promowanie historii i kultury Romów i innych mniejszości etnicznych. 

Anna Alboth to dziennikarka i aktywistka, a także Media Officer w ramach Minority Rights Group, gdzie prowadzi programy dla europejskich dziennikarzy. Z wyjazdów, które organizowała na granice unijne i do obozów dla uchodźców w Europie i Afryce, powstało ponad 600 tekstów i nagrań. Od 20 lat publikuje w polskich mediach, najczęściej na tematy dotyczące praw człowieka. Współtworzyła organizację European Youth Press i inicjowała kampanie migracyjne. 

 Weekend.Gazeta.pl to magazyn premium online, w którym publikowane są m.in. reportaże, pogłębione wywiady i rozbudowane sylwetki, a artykuły ilustrowane są wielkoformatowymi zdjęciami. W magazynie regularnie ukazują się teksty w cyklach “Millenialsi”, “Po prostu pieniądze” oraz “W drodze”. Weekend.Gazeta.pl łączy najwyższą dziennikarską jakość z najlepszymi wynikami zasięgowymi w swojej kategorii: 2,1 mln RU, ponad 5 mln PV, 10m16s – średni czas spędzany na stronie (źródło: Mediapanel PBI/Gemius, średnia miesięczna za okres I–IV 2024, opracowanie: Gazeta.pl sp. z o.o.). 

 

BIURO REKLAMY GAZETA.PL

ul. Czerska 8/10
00-732 Warszawa

507 095 615

Monika Kotarska

Ekspert ds. reklamy internetowej Gazeta.pl