Aktualności

Alina Makarczuk obejmuje stanowisko dyrektorki ds. partnerstw serwisu Ukrayina.pl

Ukrayina.pl to najprężniej działający serwis dotyczący Ukrainy w Polsce, posiadający czytelników zarówno nad Wisłą, jak i w Ukrainie. Publikuje artykuły o bieżącej sytuacji w zaatakowanym przez Rosję kraju oraz materiały poradnikowe dla obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną do Polski. Serwis stanowi także pomost między Polską a Ukrainą, działając na rzecz rozwoju Ukraińców w Polsce oraz wspierając ukraiński biznes. Aby jego redakcja mogła jeszcze lepiej realizować to zadanie, powstało stanowisko dyrektorki ds. partnerstw, które objęła Alina Makarczuk.

Alina Makarczuk jest dziennikarką ukraińskiego pochodzenia. Karierę rozpoczęła w Kijowie w stacji telewizyjnej Espresso TV. Przez lata była związana z polskimi rozgłośniami radiowymi, a po wybuchu wojny wspólnie z Grupą ZPR współtworzyła radio „Z Wami FM” dla ukraińskich uchodźców w Polsce. W ramach współpracy z redakcją „Super Expressu” stworzyła publikowany na platformie YouTube program „UkrAlina”, w którym rozmawia z ukraińskimi żołnierzami, polskimi generałami, uchodźcami czy rosyjskimi opozycjonistami. Od marca 2022 r. przygotowuje też materiały o wojnie w Ukrainie dla stacji TVN24. We wrześniu 2022 r. ukazała się jej pierwsza książka „Ołena Zełenska. Kim jest Pierwsza Dama Ukrainy?”.

Od maja br. w roli dyrektorki ds. partnerstw Ukrayina.pl, Alina Makarczuk odpowiada za rozwój serwisu zgodnie z jego strategią zasięgową i biznesową. Do jej zadań należy też pozyskiwanie nowych partnerstw i grantów oraz reprezentowanie serwisu w ramach współpracy z zewnętrznymi partnerami. Alina Makarczuk będzie również współtworzyła treści na Ukrayina.pl, pisząc teksty w języku polskim i ukraińskim.

– Dalszy rozwój serwisu Ukrayina.pl jest dla nas niezwykle ważny. Przebywający w Polsce obywatele Ukrainy znajdują w nim wszystkie niezbędne informacje, a osoby pozostające w ogarniętym wojną kraju – rzetelne informacje na temat obecnej sytuacji – mówi Małgorzata Blada, dyrektorka zarządzająca Gazeta.pl. – Bardzo cieszymy się, że do zespołu Ukrayina.pl dołączyła tak doświadczona dziennikarka, która dodatkowo doskonale zna realia obu krajów. Jesteśmy przekonani, że ta współpraca pozwoli nam nie tylko na tworzenie jeszcze bardziej jakościowych materiałów, ale także będzie realnym wsparciem dla polsko-ukraińskich relacji.

Serwis Ukrayina.pl publikuje teksty zarówno dla Ukraińców mieszkających w Polsce, jak i w Ukrainie. Materiały powstają we współpracy z redakcją lwowskiego „Expressu”. Miesięcznie serwis odwiedza 0,9 mln użytkowników (RU) w Polsce (Mediapanel, marzec 2023 r.), a drugie tyle czyta publikowane w nim treści w Ukrainie. Serwis Ukrayina.pl rozpoczął działanie w marcu 2022 r. z inspiracji zespołu portalu Gazeta.pl.

 

BIURO REKLAMY GAZETA.PL

ul. Czerska 8/10
00-732 Warszawa

666 008 045

Anna Trojnar

Ekspert ds.reklamy internetowej