Gazeta Reklama logo

Urządzenia: Desktop

Komplet poprawnych materialów wraz z linkami i skryptami zliczającymi należy dostarczyć na minimum 3 dni robocze przed emisją.


Video Backlayer jest połączeniem formatu górnego i tapety wideo. Po interakcji z użytkownikiem format staje się pełnoekranową kreacją wideo.

Materiał wideo zaczyna się od elementu <body> strony. Rekomendujemy, aby najistotniejsze elementy typu logotyp, tekst umieszczać w obszarze bannera a wideo stanowiło jedynie dopełnienie kreacji. 


1.Wideboard:

  • kreacja musi posiadać przycisk "Zamknij X", w prawej górnej części reklamy

Zamykanie kreacji obsługiwane jest przez szablon reklamowy za pośrednictwem poniższego kodu:

"Zamknij X" umieszczony na nieprzezroczystym tle, w prawym górnym rogu kreacji, czcionka min. 20px, całość napisu powinna mieć wymiar 50x20 px. Cały obszar przycisku musi powodować zamknięcie kreacji.


oraz wbudowane buttony zachęcające do interakcji:

  • po umieszczeniu kursora myszy nad buttonem, powinno nastąpić wykonanie funkcji 
    window.parent.postMessage(params.onBannerOver, '*'); Po jej wykonaniu następuje ukrycie portalu, i przejście tapety w tryb pełnoekranowego formatu wideo, włączenie dźwięku następuje po kliknięciu w button inicjujący jego uruchomienie.
  • zdjęcie kursora myszy znad obszaru buttona powinno wykonać funkcję window.parent.postMessage(params.onBannerOut, '*'); Po jej wywołaniu następuje wyłączenie pełnoekranowego wideo i przejście w tryb tapety.

2. Plik wideo w dwóch wersjach

  • Plik źródłowy (przed konwersją).
  • Podstawowy plik po konwersji do formatu mp4 H.264/AAC, waga do 3.5MB, czas trwania do 30 sekund.

Opcjonalnie:

  1. Poster 1920x1080px: obrazek jpg/png (waga do 150 KB), obrazek pojawia się po zakończeniu wideo jako ostatnia klatka filmiku dla podstawowego oraz dodatkowego pliku. Poster znika przy ponownym odpaleniu filmiku. Poster zaczyna się od elementu <body>, zastępuje materiał wideo. Bezpieczny obszar dla dodatkowej treści na posterze to lewa i prawa strona z uwzględnieniem szerokości wideboarda oraz szerokości serwisu (1300px), wysokość 300px.
  2. Dodatkowy plik po konwersji do formatu mp4 H.264/AAC, waga do 3.5MB, czas trwania do 30 sekund. Jest odtwarzany po najechaniu na przycisk 'ROZWIŃ'. 

Plik wideo jest odtwarzany z użyciem playera tła, zapewnionego przez Gazeta.pl. Odtwarzane wideo NIE może być zapętlone. 

Jeśli Poster nie był dostarczony wtedy wideo się zatrzymuje na ostatniej klatce.


8686fe8942302032d56b5b452c7a424042eb0c16 poster

3. Wideboard (banner emitowany po zamknięciu kreacji)

  • Format: html5
  • Rozmiar: 940x300
  • Waga: 150 KB
  • Produkt wymaga kreacji zastępczej gif/jpg/png w rozmiarze 336x280 pixeli do emisji na ekranach mobilnych (all screen)

Kreacja HTML5 nie może być zapętlana dłużej niż 30 sekund.

Przykładowa kreacja HTML5

Implementacja zliczania kliknięć: aby umożliwić zliczanie kliknięć w kreację, tuż przed zamknięciem znacznika </body> należy umieścić poniższy skrypt:

oraz objąć cały obszar klikalny kreacji znacznikiem <a>, dbając o zgodność zadeklarowanych identyfikatorów (id):

Przykładowy kod kreacji, uwzględniający wszystkie wskazane wyżej modyfikacje:

Obsługa kreacji typu MultiClick: każdy dodatkowy obszar klikalny musi posiadać swój dedykowany znacznik <a> zawierający unikalny identyfikator (id):

W celu obsłużenia dodatkowych obszarów klikalnych, należy zmodyfikować skrypt umieszczony tuż przed zamknięciem znacznika <body>. Modyfikację należy wykonać według poniższego szablonu, ze wskazaniem na wyżej zadeklarowane identyfikatory (id):

  • Prosimy o dostarczenie kompletu kreacji wraz z odnośnikami URL na dwa dni robocze przed startem kampanii.
  • Materiał nie może wymieniać danych z zewnętrznymi serwerami, zapisywać, zmieniać cookie. W szczególności zabronione jest stosowanie odwołań do innych plików, wysyłanie danych z kreacji i do kreacji bez wcześniejszej zgody Agory.
  • Zabronione są skrypty zmieniające rozmiar i położenie okna przeglądarki.
  • Materiał nie może generować błędów, ostrzeżeń, blokować lub utrudniać korzystania ze stron.
  • Zabronione jest używanie w reklamach grafiki przypominającej elementy systemów operacyjnych (np. okna z przyciskami minimalizowania, zamykania)
  • Pola formularzy w reklamach muszą wykonywać funkcje zgodne z ich standardową funkcją i treścią komunikatu prezentowanego na przyciskach (np. kliknięcie w listę rozwijaną lub pole tekstowe nie może powodować przekierowania na strony Klienta).
  • Obciążenie procesora na komputerach klienckich w trakcie wyświetlania reklamy nie może istotnie i zauważalnie utrudniać korzystania z przeglądarki internetowej i innych jednocześnie uruchamianych aplikacji.